Dezenfeksiyonda Neden Gümüş – Nano Aktif
ÜSKÜDAR / İSTANBULAkasya Kent ETABI B2 Blok No: 84 Acıbadem,

Dezenfeksiyonda Neden Gümüş

  • Gümüşün faydaları Jül Sezar döneminden beri biliniyor. Romalılar, küçük gümüş parçacıklarını yanıkları, kesikleri ve yaraları tedavi etmek için; Grekler ise şarabı su ve şarap kaplarını bakterilerden temizlemek için kullanırlardı. Ayrıca Roma döneminde sadece gümüş kaplarda su taşıyan askerlere savaşa gitmeye izin verilirdi çünkü Romalılar gümüş kapların suyu temiz ve saf tuttuğunu biliyorlardı. 14’üncü yüzyılda Avrupa’nın merkezinde nüfusun yüzde 25’i vebadan ölmüştü, sadece çingeneler bu felaketten etkilenmemişlerdi. Çingenelerin tedavi amacıyla gümüşü küçük partiküllere ayırıp açık bir damardan vücuda verdikleri biliniyordu. Partiküller kan dolaşımı sayesinde bütün vücuda yayılıp bakteri ve virüsleri yok ediyordu. Bu partiküllerin gereğinden fazla olması kullanımı nedeniyle çingenelerin çoğu vebe değil ama argyria hastalığına yakalanmışlardır.(*Argyria, vücuda aşırı miktarda gümüş alınması sonucu ciltte mavi-gri bir renklenmenin oluşmasıdır)
  • Gümüşün ilk antibiyotik madde olduğu düşünülmektedir. Tarihte gümüş metal yaprağı bir sargı bezi olarak kullanılmıştır. Bugün gümüş, neredeyse enfeksiyon kontrolünün kritik olduğu her yerde, bandajlardan yanık tedavisinde kullanılan ilaçlara kadar sağlık ürünlerinde çok geniş spektrumda antimikrobiyal özelliğinden dolayı kullanılmaktadır.

Uygulama Alanları

  • Evler, araçlar,
  • İş yerleri,
  • Toplu taşıma araçları
  • Restaurantlar, Cafeler
    Okullar, Hastaneler, klinikler,
  • Fabrikalar, Depolar
  • İçinde zaman geçirdiğiniz her alan için uygulama yapılabilmektedir.

Dezenfeksiyonda Neden Gümüş

Nano gümüş iyon teknolojisi nedir?  

Nano gümüş iyon teknolojisi gümüş iyonlarının mm'nin milyonda birine indirgenmesi ile yüzey alanı artırılarak uzun süreli antibakteriyel etki göstermesi için geliştirilmiş, yüksek teknoloji ürünü nano dezenfektandır. Biyo – sentez know how'ı sentezlenerek en saf haline getirilir.

İçeriğinde sağlığa zararlı alerjen kimyasal bulunur mu?

 Sağlık Bakanlığı'ndan onaylıdır. Risk ibaresi sıfırdır. Nano gümüş dünya literatüründe doğal antibiyotik olarak kabul edilir. Dünya sağlık örgütü WHO tarafından içme sularında 100 ppm gümüş tolere edilmiştir. Nano gümüş iyon tekonolojisi 80 ppm nano gümüş içerir. Tüm dünyada nano gümüş hidrojen peroksit, çinko, formaldehit ve türevleri ile kimyasal bileşik halinde üretilirken Nano gümüş iyon tekonolojisi tüm kimyasal bileşiklerinden arındırılmıştır.

Çocuklarımızın bağışıklık sisteminin gelişmesine herhangi bir negatif etkisi olur mu?

Çocuklarımızın defans mekanizmasının gelişmesi için bakteriye ihtiyacı vardır. Bu sayede vücutları antikor üreterek salgın hastalıkları daha hafif atlatırlar ya da yakalanmazlar. Nano gümüş iyonları yüzeylerde bakteri seviyelerini düşürür ve yeni gelen bakterileri ölüm sürecine sokar. Ancak ortamda hiçbir zaman bakteri sayısı sıfırlanmaz. Bakterilerin yaşam ortamları kısıtlanarak hasta edici nüfusuna ulaşmaları engellenir.

Evlerimizdeki evcil hayvanlarımıza herhangi bir zararı olur mu?

Nano gümüş Dünya Sağlık örgütü (WHO) tarafından içme sularında 100 ppm miktarına kadar tolere edilmiştir. Nano Gümüş İyon Teknolojisi uygulamasında bu oran 80 ppm. yoğunluğundadır. Solunmasında, deriye temasında ya da yutulmasında herhangi bir yan tesir içermez.

Ofisimizdeki dezenfekte ettirebilir miyiz. Bilgisayar vs araçlara bir zararı var mı?

Herhangi bir zararı bulunmaktadır. Aşınma.. vs gibi etkileri olmadığından dolayı her türlü ofis ortamına uygulanabilmektedir.

Nano gümüş iyon teknolojisi uygulaması öncesinde veya sonrasında herhangi bir temizlik işlemine gerek var mıdır?

Uygulama öncesinde yüzeylerin temizlenmesi gümüş iyonlarının antibakteriyel etkenliğini artıracaktır. Uygulama sonrasında leke, nemlenme yapmaz, korozif yıpratıcı etkisi yoktur. Tekrar silme, sıvama işlemi yapılmaz sis buharı çöker ve iyonlaşarak uzun süreli antibakteriyel etkenlik hemen başlar.

Uygulama süresi ne kadardır ve uygulamadan ne kadar sonra yaşam alanımızı kullanmaya başlayabiliriz?

 Uygulama süresi yaklaşık olarak 100 m2'lik bir alan için 20 – 30 dakika arasındadır. Tamamlandıktan 10 dakika sonra sis tabakası çökerek nano gümüş iyonları tüm yüzeylere yapışır ve aktifleşir.

Uygulama öncesinde her hangi bir hazırlık yapmam gerekiyor mu?

Uygulama öncesinde; uygulama yapılacak yerde açık gıda bırakılmaması tavsiye olunur. Kapalı dolap kapakları ve ayakkabılık kapakları açılarak, dolap içlerinin dezenfekte olması sağlanır.

Uygulaması ne sıklıkla yapılmalıdır?

 Her yaşam alanının risk kapsamına göre uygulama sıklığı değişiklik göstermektedir. Yüksek risk kapsamındaki ameliyathaneler, enfeksiyon üniteleri, karantinalar, yoğun bakım üniteleri, evde bakılan hasta odaları 20 gün ila ayda 1 kez, Orta risk kapsamındaki toplu taşıma araçları, sosyal tesisler, hava limanı meydan ve lounge'ları, toplu görüşme alanları, otel odaları 1 – 1.5 ayda bir kez Ana okulları, ofisler, yaşam alanları ve evlere 3 ayda bir uygulama yapılmalıdır.

Her alana uygulanabilir mi?

Dezenfektanlar ve Genel Biyosidal ürünler ana başlığındaki 4. Ürün Tipi kapsamındaki ürünümüz; Ekipmanların, saklama kaplarının, tüketim aletlerinin, yüzeylerin ve üretimle bağlantılı olan boru hatlarının, insan ve hayvanlar için gıdanın, yemlerin ya da içeceklerin taşınması, depolanması ya da tüketiminde kullanılan aletlerin dezenfeksiyonunda kullanılan ürünler kapsamındadır. Dolayısı ile tüm alanlarda güvenle uygulanmaktadır.

NanoAktif © 2021. All rights reserved.

Tıkla Ara