Temizlik ve Dezenfeksiyon – Nano Aktif
ÜSKÜDAR / İSTANBULAkasya Kent ETABI B2 Blok No: 84 Acıbadem,

Temizlik ve Dezenfeksiyon

Temizlik yapmak ile dezenfekte etmek arasındaki fark nedir?

Binlerce insanın bindiği otobüsler, metrolar dahil tüm toplu taşıma araçları ya da kendi özel araçlarımız dahi küçük ve kapalı alan olmaları nedeni ile mikro organizmaların en kolay bulaşabildiği ve etkili olduğu yerlerdir. Toplu taşıma araçları Nano Dezenfeksiyon ile antibakteriyel hale getirilirDezenfekte yapılan ortamı uygulamadan 30 dk sonra gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Sağlığa zararlı madde içermez

Sağlığımızı korumanın 1. Ve temel şartı temiz olmaktır. Vücudumuzun giysilerimizin temizliğine verdiğimiz önemi içinde bulunduğumuz ortamlara da vermek zorundayız. Hem vücudumuza hem etrafımızın temiz olması bakteri, virüs funguslar ve diğer bazı hastalıklara yakalanma riskini minimuma indirir. 

Geleneksel yöntemlerle temizlenen alanlarda toz ve kir yok olur ancak bakteri, mikrop ve virüsler yaşamaya ve sağlığınızı tehdit etmeye devam eder. Mikrop ve virüsler solunum yolu ile bulaşır ve çoğalarak, birçok hastalığa neden olurlar. Geleneksel yöntemlerle temizlik yapılırken kullanılan ürünler kimyasal içerikli ürünlerdir ve ortamın geçici temiz olması dışında birtakım zararlı etkileri bulunmaktadır. Aynı zamanda bu temizlik ürünleri temizlik yaptığınız anda etkili olmakta ancak yarım saat 1 saat sonra uçarak etkisini kaybetmektedir.

Evlerimiz ne kadar sıklıkla temizlenirse temizlensin ne yazık ki yüzeylerin sadece dörtte biri temizlenebilmekte. Özellikle duvarlar, tavanlar ve bir çok yüzey temizlenemediği gibi mikropların çoğalmasına da uygun ortam yaratılmaktadır. Aynı şekilde tekstil yüzeylerde iyi temizlenemediği sürece bakterilerin çoğalmasına neden olur.

Yoğun iş hayatında zamanımızın çoğu kapalı, havalandırması yetersiz, taze hava girişi olmayan çalışma alanlarında geçmektedir. Birçok çalışanın bir arada olduğu işyerleri, mikroorganizmaların en kolay çoğalabildiği ve bulaşabildiği alanlardır. Havaya yayılan virüsler, solunum yoluyla, el temasıyla veya havalandırma cihazlarının yardımıyla işyerinde ki diğer kişilere bulaşır. Bu virüsler üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle, soğuk algınlığı, sinüzit, bademcik iltihabı, dış kulak iltihabı, bronşit hatta ölümcül zatürreye bile neden olabilen hastalıklara sebebiyet vermektedir.       

Temizliğin etkisi sadece anlıktır ya da ağırlıklı olarak aslında sadece kir ve toz temizliği yapabiliriz. Kullandığımız temizleyici malzemelerin ise büyük bir kısmı uçucu ve kısa süreli etkilidir. Özellikle triklosan, çamaşır suyu, formaldehit gibi kimyasallar sağlığa zararlı olup, kanserojen etki yapabilir. Yüzeylerde bulunan bu kimyasal kalıntıların kuruyarak teneffüs ettiğimiz hayaya karışması ile insan sağlığını tehdit eden hastalıklarla karşı karşıya kalabiliriz.

Hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavi edilmesi yerine, hastalığın oluşması, gelişmesi ve vücuda girmeden, salgın hale gelmeden engellenmesi şarttır. Bunun için yaşam alanları, işyerleri antibakteriyel hale getirilmelidir.

Dezenfektan işlemi ise; ortamda bulunan mikrop, virüs, bakteri ve fungusları (mantar) yok ederek, uzun süre (3 aya kadar)  o ortamda tutunmalarına engel olarak uzun süreli temizlik ve koruma sağlar.

Hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavi edilmesi yerine, hastalığın oluşması, gelişmesi ve vücuda girmeden, salgın hale gelmeden engellenmesi gerekir.


Sağlıklı ve hijyenik yaşam alanları için tek çözüm Nano Gümüş İyon Teknolojisi’dir.


Nano gümüş iyon teknolojisi ile tüm yüzeyler uzun süreli olarak antibakteriyel hale getirilir ve yeniden  bakterilerin, virüslerin ve mantarların çoğalmasına engel olarak uzun süreli koruma sağlar.

NanoAktif © 2021. All rights reserved.

Tıkla Ara